Učitelství pro 2. stupeň základních škol
Magisterské studium učitelství zeměpisu pro základní školy přímo navazuje na bakalářský program zeměpis se zaměřením na vzdělávání, resp. na programy obdobné učitelské specializace vystudované na jiné vysoké škole (VŠ), přičemž shoda studovaných programů musí být vyšší než 75%. V případě studia neučitelského programu zeměpis musí být shoda s oborem učitelství zeměpis také 75% a zároveň uchazeč musí vykonat přijímací zkoušku z pedagogiky a psychologie, která je pořádána Sekcí pedagogických a psychologických programů Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v době přijímacího řízení. Předměty na tomto stupni výuky stavějí na znalostech studentů z obecné fyzické a sociální geografie, které byly součástí předchozího stupně studia. Podstatná část výuky povinných předmětů je soustředěna: na jedné straně, na regionální geografii světa a poznání specifik světových makroregionů, regionů a jednotlivých států; a na straně druhé, na získání teoretických a praktických didaktických zkušeností při výuce zeměpisu. Studijní program je posílen, při základních předmětech z didaktiky geografie, dvěma dalšími didaktickými předměty. Jedná se o aplikaci badatelsky orientovaného vyučování zeměpisu, významného pro podporu invence u dětí; a dále o problematiku globálního rozvojového vzdělávání jako širšího vzdělávacího záběru, který koresponduje s jedním z průřezových témat Rámcového vzdělávacího programu – Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech.
Naučíte se:
Uplatníte se například jako:
Obecnou podmínkou pro přijetí ke studiu v tomto navazujícím magisterském studijním programu je řádné ukončení studia v kterémkoliv typu vysokoškolského studijního programu, další podmínky pro přijetí jsou specifikovány Vyhláškou o přijímacím řízení pro příslušný akademický rok.
Další podmínky pro přijetí
Uchazeči kpřijímacímu řízení doloží hodnotu váženého studijního průměru ze zeměpisu z předchozího bakalářského studia a diplom o absolvování bakalářského studia.
V případě uchazečů z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity si katedra geografie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity vyžádá patřičné podklady na studijním oddělení Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.
Ostatní uchazeči musí vložit požadované dokumenty do systému IS STAG v elektronické podobě.
Požadované dokumenty budou formou autorizované konverze dokumentů z listinné formy převedeny do elektronické formy na jakékoli pobočce Czech POINT.
Následně katedra geografie sestaví pořadí uchazečů na základě doložené hodnoty váženého studijního průměru ze zeměpisu. Uchazeči s nejlepší hodnotou váženého studijního průměru ze zeměpisu bude uděleno 100 b. Uchazeči s nejhorší hodnotou váženého studijního průměru ze zeměpisu bude uděleno 100 – n b., kde n je pořadí uchazeče s nejhorší hodnotou váženého studijního průměru.
Další důležitá sdělení uchazečům
Obecná pravidla přijímací zkoušky naleznete v čl. 15, 16 opatření o přijímání ke studiu
Požadované dokumenty budou doloženy pouze elektronicky formou autorizované konverze originálního listinného dokumentu do elektronické formy na jakékoli pobočce Czech POINT. Takto vzniklá úředně ověřená elektronická forma dokumentů je pak vložena do IS STAG jako příloha k elektronické přihlášce ke studiu do 27. 5. 2024.
Dokument, kterým se prokazuje dosažení předchozího stupně vzdělání, je uchazeč povinen vložit jako přílohu k elektronické přihlášce ke studiu do IS STAG ve formě konvertovaného elektronického dokumentu ve formátu PDF (viz. Autorizovaná konverze dokumentů https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/czechpoint/autorizovana-konverze- dokumentu) nejpozději do 14. 6. 2024
Podmínkou pro přijetí (vztahující se k předchozímu studiu) je dále absolvování:
doc. RNDr. Helena Koldová Ph.D.
Tel.: 389033021
E-mail: hbinter@pf.jcu.cz