Typ
Bakalářský
Forma
Prezenční
Doba
3 roky
Jazyk
čeština

Oborové studium se zaměřením na vzdělávání na 2. stupni základní školy

Popis programu

Studium je zaměřeno na získání základních poznatků z dějin lidstva od starověku do současnosti a na zvládnutí základní teoretické a metodologické výbavy nezbytné pro samostatnou odbornou práci v historických vědách.
Současně studium poskytuje vhled do možných aplikací poznatků historických věd tak, aby se absolventi uplatnili v praxi i bez případného navazujícího magisterského studia (muzea, galerie, památkové ústavy, cestovní ruch, státní správa a samospráva).

Profil absolventa

Naučíte se:

  • orientovat v pedagogicko psychologických a didaktických disciplínách,
  • asistovat učiteli při práci s žáky nebo pracovat v zájmovém vzdělávání,
  • podporovat učební aktivity žáků,
  • používat v praxi obecné výukové a výchovné postupy,
  • využívat všeobecné znalosti oboru specializace.

Uplatníte se například jako:

  • asistent učitele,
  • vychovatel,
  • lektor.

Přijímací řízení

Obecnou podmínkou pro přijetí ke studiu v tomto bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou, další podmínky pro přijetí jsou specifikovány Vyhláškou o přijímacím řízení pro příslušný akademický rok.

Další podmínky pro přijetí

I. Přijetí bez přijímacích zkoušek na základě prospěchu ze střední školy 

1. Uchazeči o studium budou přijati bez přijímacích zkoušek, pokud za poslední 3 uzavřené roky studia na střední škole
a) jejich celkový studijní průměr činí nejvýše 1,50
b) a zároveň studijní průměr z předmětu dějepis činí nejvýše 1,50. 

2. Další pokyny:
a) studijní výsledky musí být doloženy v souladu s čl. 4, odst. 3, opatření o přijímání ke studiu, buď oboustrannými kopiemi vysvědčení, nebo výpisem z třídního katalogu; každá kopie vysvědčení, resp. výpis z třídního katalogu musí být opatřena/opatřen razítkem střední školy, podpisem odpovědné osoby a datem, kdy byly vysvědčení či výpis z katalogu potvrzeny; potřebné doklady uchazeč vkládá do IS STAG ve formě uvedené v čl. 3, odst. 2, 3 a 5 tohoto opatření (autorizovaná konverze papírového dokumentu do elektronické podoby) 

b) celkový studijní průměr i průměr známek z předmětu dějepis se vypočítávají ze známek za druhé pololetí ze všech předmětů (bez známek z chování) za poslední 3 uzavřené roky studia předcházející maturitnímu ročníku na střední škole (tzn. za 1. – 3. ročník čtyřleté střední školy, za 3. – 5. ročník šestiletého gymnázia, nebo 5. – 7. ročník osmiletého gymnázia), 

c) předmět dějepis musí být uveden mezi předměty povinnými na 1. straně vysvědčení a musí být vyučován ve všech třech uvedených ročnících,

d) celkový studijní průměr je stanoven jako aritmetický průměr ze studijních průměrů všech tří výše uvedených studijních ročníků, 

e) celkový studijní průměr i studijní průměr z předmětu dějepis se zaokrouhlují na dvě desetinná místa (příklad: 1,506289 je po zaokrouhlení 1,51), 

II. Přijetí na základě ústního pohovoru 

Uchazeči o studium, kteří nesplňují podmínky přijetí bez přijímacích zkoušek na základě prospěchu ze střední školy (viz část I), budou přijati na základě ústního pohovoru. V ústním pohovoru bude po uchazeči požadováno: 

a) Znalost základní faktografie českých a světových dějin v rozsahu výuky gymnázia.
b) Rozhovor o přečtené literatuře; soupis populárně naučné literatury s historickou, uměnovědnou a obdobnou tematikou předloží každý uchazeč zkušební komisi.
c) Schopnost interpretace historických faktů a pojmů z českých a světových dějin v rozsahu výuky dějepisu gymnázia. 

Hodnocení ústního pohovoru 

  •  Znalost základní faktografie = max. 30 bodů 
  •  Rozhovor o přečtené literatuře = max. 30 bodů 
  • Schopnost interpretace historických faktů a pojmů = max. 40 bodů 

Výsledek ústního pohovoru bude hodnocen v rozsahu 0–100 bodů, ke studiu může být přijat/a uchazeč/ka, který/á získá minimálně 25 bodů. 

Další důležitá sdělení uchazečům 

Obecná pravidla přijímací zkoušky naleznete v čl. 15, 16 opatření o přijímání ke studiu 

Uchazeči konají přijímací zkoušku na Filozofické fakultě JU. 

Požadované dokumenty budou doloženy pouze elektronicky formou autorizované konverze originálního listinného dokumentu do elektronické formy na jakékoli pobočce Czech POINT. Takto vzniklá úředně ověřená elektronická forma dokumentů je pak vložena do IS STAG jako příloha k elektronické přihlášce ke studiu do 27. 5. 2024. 

Dokument, kterým se prokazuje dosažení předchozího stupně vzdělání, je uchazeč povinen vložit jako přílohu k elektronické přihlášce ke studiu do IS STAG ve formě konvertovaného elektronického dokumentu ve formátu PDF (viz. Autorizovaná konverze dokumentů https://www.ceskaposta.cz/sluzby/egovernment/czechpoint/autorizovana-konverze- dokumentu) nejpozději do 14. 6. 2024 

Něco navíc

  • Koncipovaný studijní program je ve shodě s tzv. průběžným modelem učitelského vzdělávání koncipován jako první část v rámci uceleného vzdělávacího plánu vedoucího k získání aprobace učitele pro 2. stupeň základní školy. Druhou část tvoří navazující magisterský program Učitelství pro 2. stupeň základní školy, v jehož rámci jsou realizovány specializace totožného zaměření, jako v bakalářském studijním programu. Celková struktura studijního plánu je komponována tak, aby docházelo k postupnému rozvoji kompetencí budoucího učitele, kdy je jak v bakalářském, tak v navazujícím magisterskému studiu oborová složka funkčně provázána se složkou oborově-didaktickou, pedagogicko-psychologickou a s reflektovanými pedagogickými praxemi.

Kontakt

PhDr. Miroslav Procházka Ph.D.

Tel.: 389033360

E-mail: mproch@pf.jcu.cz

Comments are closed.

Close Search Window